Ήταν καλύτερος και σίγουρα μπορούσε για το "διπλό" αλλά... έμεινε μέχρι εκεί ο Απόλλωνας, που στην πρεμιέρα των ομίλων του Conference League συμβιβάστηκε με το 0-0 κόντρα στην Βαντούζ.

Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η ομάδα του Νταβίντ Καταλά, είχε ορισμένες καλές φάσεις αλλά της έλειψε η ουσία καθώς και η δημιουργικότητα, η οποία θα οδηγούσε σε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες. Προβλέψιμο το παιχνίδι των γαλάζιων, απουσίασαν οι ατομικές πρωτοβουλίες και η φαντασία.

Εντελώς ακίνδυνη από την άλλη η Βαντούζ, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου σε όλο το 90λεπτο και σίγουρα το "Χ" αφήνει μια... πικρία αφού αν ο Απόλλωνας ήταν πιο ουσιαστικός, θα πανηγύριζε το τρίποντο.

H ιστοσελίδα μας από το Rheinpark Stadium σας μετέφερε όσα έγιναν...

-Ενός λεπτού σιγή για τον Wolfgang Ospelt, πρώην παίκτη και παράγοντα της Βαντούζ.

-Ο Μολδαβός Dumitri Muntean σφυρίζει την έναρξη. Καλή επιτυχία Απόλλωνα!

-Δέκα λεπτά στο παιχνίδι, καλός ο ρυθμός, πάνω-κάτω η μπάλα χωρίς όμως κάποια αξιόλογη φάση ακόμα.

-13' Το πρώτο κόρνερ για τον Απόλλωνα δεν φέρνει κάτι καλό.

-18' Πρώτη... υποψία φάσης με μια επικίνδυνη σέντρα του Χαμάς, ο τερματοφύλακας Büchel απομάκρυνε προ του Χέντι.

-21' Πρώτη τελική με τον Χέντι που έκανε ωραίες προσποιήσεις στην περιοχή όμως το σουτ του έφυγε ψηλά.

-25' Είναι πιο επιθετικός ο Απόλλωνας και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του αλλά η Βαντούζ αμύνεται καλά και όταν έχει την ευκαιρία, προσπαθεί να κρατήσει τη μπάλα και να βγάλει τις δικές της επιθέσεις.

-28' Πρώτη κάρτα, στον Sutter για φάουλ στον Πεϊμπέρνς.

-30' Σέντρα του Χαμάς από αριστερά, ο Αλεσάμι το πλασέ στην κίνηση, πολύ ψηλά η μπάλα.

-31' Επικίνδυνη μπαλιά του Χέντι προς τον Πίττα, ο Xhemajli θα ανακόψει την τελευταία στιγμή.

-35 λεπτά στο Rheinpark Stadium. Είναι καλύτερη η ομάδα του Νταβίντ Καταλά, αν συνεχίσει έτσι θα της παρουσιαστούν οι ευκαιρίες για γκολ. Εντελώς ακίνδυνοι προς το παρόν οι γηπεδούχοι.

-Άλλα πέντε λεπτά στο α' μέρος. Ο Απόλλωνας ψάχνει τους τρόπους να φτάσει στο γκολ. Φθάνει εύκολα έξω από την περιοχή του Büchel αλλά δεν βρίσκει τις λύσεις για να γίνει απειλητικός.

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Πολύ κακό το θέαμα, χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Καλύτερος μεν ο Απόλλωνας, είχε την κατοχή και 2-3 καλές προϋποθέσεις αλλά θα πρέπει να αλλάξει ορισμένα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι, ώστε να γίνει πιο δημιουργικός, να βάλει περισσότερη πίεση στη Βαντούζ και να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν καθόλου στο 1ο μέρος και αρκέστηκαν την περισσότερη ώρα στο να ανακόπτουν τις επιθέσεις των γαλάζιων.

-Αρχίζει με μια αλλαγή για κάθε ομάδα το β' μέρος. Ο Ονγκέντα αντί του Σπόλιαριτς, ο Sasere αντί του Sutter.

-48' Στο έδαφος ο Ρομπέρζ μετά από χτύπημα του Sasere στο πρόσωπο, πάνω στην διεκδίκηση. Κίτρινη για τον παίκτη της Βαντούζ.

-49' Συνεχίζουμε...

-51' Συρτή μπαλιά του Cicek, μπλοκάρει ο Γιοβάνοβιτς.

-55' Ωραία κίνηση του Αλεσάμι και γύρισμα, ο Ονγκέντα πήγε να κάνει το τελείωμα, έγινε διπλή κόντρα και πήγε έξω η μπάλα.

-59' Ο Hadzi στη θέση του Cicek.

-Μια ώρα αγώνα. Ο Απόλλωνας πρέπει να βάλει περισσότερη φαντασία στο παιχνίδι του. Χρειάζονται περισσότερες ατομικές πρωτοβουλίες. Η ανάπτυξη της Λεμεσιανής ομάδας είναι αργή και προβλέψιμη.

-61' Μπαλιά του Χέντι από πολύ πλάγια δεξιά, μπλοκάρει ο Büchel.

-63' Πολύ ωραία κάθετη του Ονγκέντα στον Χέντι ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά πλάσαρε έξω. Πριν πλασάρει, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο στράικερ του Απόλλωνα, λανθασμένα όπως φάνηκε από το ριπλέι.

-64' Διπλή αλλαγή ο Καταλά. Μπα και Γιόστεν αντί Σαχάρ και Πίττα.

-65' Ευκαιρία ο Απόλλωνας! Ωραίο πλασέ του Ονγκέντα από το ύψος της περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Büchel. Η καλύτερη φάση στο ματς μέχρι στιγμής.

-Τελευταία 20 λεπτά.

-72' Ο Φιλιώτης στη θέση του Καμπράλ.

-75' Πολύ καλή φάση για τον Απόλλωνα. Εξαιρετική κάθετη του Ονγκέντα, ο Μπα ελευθερώθηκε και έκανε την πισινή κεφαλιά, έξω η μπάλα.

-76' Διπλή αλλαγή η Βαντούζ. Fosso και Fehr αντί Gajić και Goelzer.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ελέγχει ο Απόλλωνας που όμως είναι ανούσιος.

-83' Κίτρινη ο Hadzi για φάουλ στον Κολ.

-84' Κάρτα στον Μπα για φάουλ.

-86' Μυϊκό πρόβλημα για τον Χέντι. Αποχωρεί και στη θέση του περνάει ο Ζράντι.

-86' Αλλαγή και οι γηπεδούχοι, Pepsi αντί Hasler.

-89' Πλασέ του Ονγκέντα από το ύψος της περιοχής, πάει έξω.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Κάρτα στον Αλεσάμι για χτύπημα με το χέρι στο πρόσωπο του Dobras, πάνω στη φάση.

-ΤΕΛΟΣ, από ένα βαθμό παίρνουν οι δυο ομάδες.

Βαντούζ (A. Mangiarratti): Büchel, Goelzer (76' Fehr), Hasler (86' Pepsi), Sutter (46' Sasere), Cicek (59' Hadzi), Gajić (76' Fosso), Xhemajli, Ulrich, Gasser, Isik, Dobras.

-Στον πάγκο: Foser, Chande, Omerovic, Hadzi, Iodice, Djokic, Sasere, Traber, Fehr, Pepsi, Rastoder, Fosso.

Απόλλων (Ντ.Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ (82' Φιλιώτης), Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (46' Ονγκέντα), Σαχάρ (64' Μπα), Πίττας (64' Γιόστεν), Χέντι (86' Ζράντι).

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοΐζου, Β.Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Μπα, Ονγκέντα, Χάμπος, Φιλιώτης, Γιόστεν, Ζράντι.

Κίτρινες: Sutter, Sasere, Hadzi / Μπα, Αλεσάμι